Jižní Afrika zahájila velkou právní bitvu proti Izraeli a izraelské okupaci v Palestině

Jižní Afrika zahájila velkou právní bitvu proti Izraeli a izraelské okupaci v Palestině

Jižní Afrika zahájila velkou právní bitvu proti Izraeli a izraelské okupaci.

Podala petici u Mezinárodního soudního dvora – ICJ a vyzvala tento orgán, aby prošetřil, zda Izrael páchá genocidu na Palestincích od doby, kdy zahájil svůj poslední útok na Gazu.

Jižní Afrika ví, jaké to je žít v apartheidu, takže zná utrpení Palestinců.

84stránková přihláška je nejvýznamnější výzvou k tomu, aby byly akce Izraele označeny za GENOCIDU.

V žádosti k mezinárodnímu soudnímu dvoru v pátek 29. prosince 2023 Jihoafrická republika popsala izraelské akce v Gaze jako genocidního charakteru, protože mají způsobit zničení podstatné části palestinského národa, rasy a etnické skupiny.

„Předmětné činy zahrnují zabíjení Palestinců v Gaze, způsobující jim vážnou tělesnou a duševní újmu a způsobující jim životní podmínky, jejichž cílem je přivodit jejich fyzické zničení“ uvádí žádost.

Jižní Afrika po desetiletí podporovala palestinskou věc pro státnost jak na domácím, tak mezinárodním poli.

Jižní Afrika přirovnává zacházení s Palestinci žijícími v okupaci k zacházení s jejími černošskými občany během éry APARTHEIDU.

Několik předních mezinárodních skupin pro lidská práva provedlo podobné srovnání a kategorizovalo izraelské zacházení s Palestinci jako APARTHEID.

Jižní Afrika ve své žádosti u mezinárodního trestního soudu uvádí toto zacházení s Palestinci před poslední válkou jako předběžný faktor k tomu, co popisuje jako pokračující GENOCIDU.

Genocidní činy spáchané na Palestincích

Jihoafrická republika v žádosti uvádí několik činů spáchaných Izraelem od 7.října, o nichž uvádí, že jsou genocidního charakteru.

Prvním činem je zabití více než 20 000 Palestinců v Gaze, z nichž většinu tvoří ženy a děti.

Kromě zabíjení Izrael také zranil více než 55 000 Palestinců v enklávě, což podle Jihoafrické republiky spouští definici v Úmluvě o genocidě způsobení tělesné újmy skupině lidí.

Žádost Jihoafrické republiky také zdůrazňuje izraelské cílení na nemocnice tím, že je bombarduje a obléhá, a říká, že to jen přispívá k úmrtí Palestinců.

„Neexistují žádné fungující nemocnice, zejména na severu Gazy, takže zraněné osoby jsou zredukovány na ‚čekající na smrt‘, neschopné vyhledat operaci nebo lékařské ošetření nad rámec první pomoci, umírají pomalu, útrpně umírají na svá zranění nebo na následky následků. infekce“.

Mezi další odkazy na genocidní činy v Jižní Africe patří:

Hromadné nucené vysídlování a bombardování obytných oblastí; zbavení přístupu k adekvátnímu jídlu a vodě; zničení života palestinského lidu v Gaze; zavedení opatření, která mají zabránit palestinským porodům.

„V celé Gaze se Izrael zaměřoval na infrastrukturu a základy palestinského života a záměrně vytvořil podmínky života vypočítané tak, aby přivodily fyzické zničení palestinského lidu,“ píše se v žádosti.

„Kromě dříve zmíněných útoků na domy, čtvrti, nemocnice, vodní systémy, zemědělskou půdu, pekárny a mlýny se Izrael zaměřil také na základní civilní systém v Gaze,“ stojí v žádosti.

Izraelské bombardování Gazy zničilo nebo poškodilo 70 procent všech domů v enklávě a donutilo 85 procent z 2,3 milionu obyvatel k hromadnému vysídlení.

Bombardovala také mešity, kostely a univerzity mezi více než 100 památkami, na které se zaměřovaly izraelské síly.

 

Genocidní záměr izraelských představitelů

Případ genocidy je často obtížné prokázat, protože podle definice uvedené v úmluvě musí být záměr spáchat činy jasný.

Izraelská armáda během své vojenské operace opakovaně prohlašovala, že nemá v úmyslu zabíjet civilisty a že se zaměřuje pouze na Hamás.

Žádost Jihoafrické republiky však také obsahuje četná prohlášení izraelských vůdců, která podle nich jasně ukazují záměr země „spáchat genocidní činy nebo jim nezabránit“.

Jedním z citovaných příkladů je z 12. října, kdy izraelský prezident Isaac Herzog prohlásil, že v Gaze není žádný rozdíl mezi ozbrojenými bojovníky a civilisty.

„Je to celý národ tam venku, který je odpovědný. Není pravdivá tato rétorika o civilistech, kteří si toho nejsou vědomi, nejsou do toho zapojeni. Absolutně to není pravda… a budeme bojovat, dokud jim nezlomíme páteř,“ řekl izraelský prezident Isaac Herzog.

Dne 9. října ministr obrany Yoav Gallant oznámil, že Izrael zavádí úplné obležení Gazy, odřízne enklávě elektřinu a vodu, a dále nazýval obyvatele Gazy „lidskými zvířaty“.

V listopadu 2023 řekl izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir v televizním projevu, že když Izrael říká, že zničí Hamás, zahrnuje to „ty, kteří oslavují, ty, kteří podporují, a ty, kteří rozdávají sladkosti – VŠICHNI jsou teroristé, a měli by být také zničeni“.

Následujícího dne, 11. listopadu, izraelský ministr zemědělství řekl:

„Nyní skutečně zavádíme v Gaze Nakbu“, v odkazu na zabití a nucené vysídlení stovek tisíc Palestinců během vytváření Izraele v roce 1948.

(Nakba – palestinský genocidní masakr spáchaný Izraelem v roce 1948)

Kdo další popsal to, co se děje, jako genocidu?

Zatímco Jižní Afrika se stala první zemí, která podala takovou žádost před ICJ od začátku války v říjnu, mnoho dalších zemí, jednotlivců a organizací označilo akce Izraele v Gaze za genocidu.

Kromě prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse označili izraelské činy za genocidu také prezidenti Alžírska, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Kuby, Íránu, Turecka a Venezuely.

Pouhé dva týdny po válce napsalo více než 800 vědců dopis s varováním, že Izraeli hrozí spáchání genocidy na obyvatelích Gazy – mezi signatáři byli prominentní učenci holocaustu a odborníci na genocidu.

Od té doby několik vysokých představitelů OSN také vydalo vážná varování, že Izrael by mohl páchat genocidu.

Dne 2. listopadu osm zvláštních zpravodajů OSN prohlásilo, že „jsou nadále přesvědčeni, že palestinskému lidu hrozí vážné riziko genocidy“.

O dva týdny později, 16. listopadu, 15 zvláštních zpravodajů OSN varovalo, že akce Izraele v reakci na útoky ze 7. října „ukazují na připravovanou genocidu“.

Na konci října Craig Mokhiber, ředitel Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva v New Yorku (OHCHR), rezignoval na svůj post s odkazem na učebnicový případ genocidy, který se odehrává v Gaze.

Před předložením Jihoafrické republiky byla ve Spojených státech podaná také další žaloba, která izraelské operace v Gaze označila za genocidu.

Dne 13. listopadu podalo několik palestinských rodin za pomoci Centra pro ústavní práva žalobu obviňující USA z toho, že nezabránily genocidě Palestinců v Gaze.

S použitím podobného argumentu jako v Jižní Africe žaloba uvádí, že protože jsou USA stranou Úmluvy o genocidě a protože poskytují vojenskou a diplomatickou podporu Izraeli, jsou vinny tím, že nezabránily genocidě, a jsou také vinny ze spoluviny v akcích Izraele.

Co je ICJ – Mezinárodní trestní soud a bude mít rozhodnutí nějaký dopad?

ICJ je jedním ze šesti hlavních orgánů Organizace spojených národů a je oddělený od Mezinárodního trestního soudu (ICC), který soudí jednotlivce za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Analytici již dříve řekli, že i když je obtížné vynutit rozhodnutí ICJ, mohou pomoci posunout příběhy po celém světě.

A zvažování toho, zda Izrael páchá genocidu, má potenciál vážně poškodit mezinárodní pověst Izraele a jeho vztahy s jinými zeměmi.

 

Osud globální spravedlnosti visí na případu ICJ v Jižní Africe.

„Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora by představovalo symbolické vítězství pro Palestince na mezinárodní scéně, ale je nepravděpodobné, že by se tím mnoho změnilo pro Palestince žijící pod izraelskou okupací a apartheidem,“ řekl Tariq Kenney-Shawa, americký politik pro Al-Shabaka.

Kenney-Shawa dodal, že pokud by ICJ rozhodl proti Izraeli, pravděpodobně by to „sloužilo jako nejnovější příklad inherentních omezení mezinárodního právního systému, který se opírá o prosazování pouze několika mocnými státy, jmenovitě USA a Západem, – nejoddanější obránci Izraele.“

Současný případ předložený Izraeli však způsobil, že se vzdal své desítky let trvající politiky ignorování soudu. Země se proti obviněním brání, i když se na mezinárodní scéně stále více izoluje kvůli svému útoku na Gazu, přičemž země včetně Turecka a Malajsie podporují případ Jižní Afriky.

Francis Boyle, mezinárodní právník v oblasti lidských práv, který dříve pracoval na případu bosenské genocidy, řekl v rozhovoru:

„Jižní Afrika vyhraje řád proti Izraeli.“

SVOBODU PALESTINĚ, ZASTAVTE IZRAELSKOU OKUPACI

By BEZ PRAVDY NENÍ ŽIVOT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás také zajímat